+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Spółka w organizacji

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o organizacji działalności w formie spółki

O autorze bloga

Jestem adwokatem specjalizującym w tematyce związanej z prawem spółek handlowych.

Jestem także wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy z Wrocławia oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w obsłudze prawnej spółek.

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

ul. Joachima Lelewela 23/7

53 – 505 Wrocław

Biuro we Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Pobierz darmowy poradnik dla wspólników i zarządu spółek z oo.

Najnowsze posty

"Spółka z o.o. a ZUS"

Spółka z o.o. a ZUS

Czy spółka z o.o. płaci ZUS?

Spółka z o.o. częstokroć przedstawiana jest, jako sposób optymalizacji działalności gospodarczej pod kątem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Możesz się jednak zastanawiać, czy zawsze ta forma prowadzenia przedsiębiorstwa pozwala na unikanie składek ZUS? A co jeśli spółka zatrudnia menedżera, bądź innych pracowników? Możesz się także zastanawiać, czy składki ZUS opłacane są przez członków rady nadzorczej spółki. W tym artykule znajdziesz informacje na temat:

  • czy wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. opłacają ZUS,
  • czy piastowanie funkcji w organach spółki z o.o. jest tytułem do ubezpieczenia społecznego lub zdrowotnego,
  • kiedy spółka z o.o. pełni funkcję płatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

Jednoosobowa spółka z o.o. a ZUS

Jeżeli zdecydowałeś się na prowadzenie działalności gospodarczej w tej formie, bądź przekształciłeś swoje przedsiębiorstwo w spółkę z o.o., to niestety obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne nie unikniesz. Na gruncie ubezpieczeń społecznych wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. traktowani są bowiem tak samo, jak jednoosobowi przedsiębiorcy prowadzący działalność na podstawie wpisu do CEiDG.

W praktyce oznacza to, że zobowiązany będziesz do zapłaty składek na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy oraz ubezpieczenie zdrowotne. Dobrowolnie natomiast możesz opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zapewne zastanawiasz się, jak to zmienić i w konsekwencji uniknąć opłacania składek ZUS i składki zdrowotnej? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Mianowicie, wystarczy że przyjmiesz do spółki jeszcze co najmniej jednego wspólnika. W takim wypadku utracisz tytuł do ww. ubezpieczeń. Posiadanie udziałów w spółce z o.o. nie jest bowiem takim tytułem, wyjątkiem jest jedynie spółka jednoosobowa.

Udział w organach spółki z o.o. a ZUS

Odpowiedź na to pytanie zależna jest od tego, na jakiej podstawie prawnej dane osoby fizyczne pełnią swoje funkcje w organach spółki z o.o. W przypadku członków zarządu, którzy prócz uchwały o powołaniu nie zawarli ze spółką żadnej dodatkowej umowy, sytuacja jest prosta. Osoby takie nie podlegają ani ubezpieczeniu społecznemu, ani zdrowotnemu.

Jeżeli zaś członek zarządu zdecydowałby zawrzeć się ze spółką umowę o zarządzanie przedsiębiorstwem i to niezależnie od jej formy, zostanie objęty ww. ubezpieczeniami na równi z osobą zatrudnioną na umowę o pracę. Innymi słowy, zawarcie kontraktu menedżerskiego, zarówno w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i poza jej zakresem, niezależnie od tego czy będzie to umowa o pracę, czy umowa cywilnoprawna – w każdym z tych przypadków menedżer traktowany jest na równi z pracownikiem. Co ważne dotyczy to nie tylko ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, ale także opodatkowania tego typu umów.

W przypadku natomiast członków rady nadzorczej, to pełnienie tej funkcji nie generuje obowiązku na gruncie ubezpieczeń społecznych. Wyjątkiem jest zawarcie z członkiem tego organu umowy o pracę.

Sytuacja przedstawia się natomiast odmiennie na gruncie ubezpieczenia zdrowotnego. Członkowie rady nadzorczej podlegają bowiem temu ubezpieczeniu i to nawet wtedy, gdy składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacają również z innego tytułu. Przykładowo, jeżeli zostałeś powołany do rady nadzorczej spółki z o.o. i jednocześnie prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, to składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacana powinna być z każdego tytułu odrębnie.

Spółka z o.o. jako płatnik

Spółka z o.o. będzie płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne zatrudnionych przez nią pracowników, menedżerów (np. członków zarządu którzy zawarli ze spółką kontrakt menedżerski), jedynego wspólnika spółki, w niektórych przypadkach także osób wykonujących na jej rzecz pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej innej niż umowa o dzieło. W przypadku zaś ubezpieczenia zdrowotnego spółka będzie płatnikiem składek od osób, na rzecz których odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne, a także członków jej rady nadzorczej.

We wszystkich ze ww. przypadków spółka powinna dokonać stosownych zgłoszeń: siebie, jako płatnika składek oraz osób ubezpieczonych.

Pozdrawiam

radca prawny Michał Koralewski

radca prawny Michał Koralewski
Mam na dzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko “kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Maszy pytania?

Skontaktuj się z ekspertem:

adwokat Karolina Łabędzka

ekspert z zakresu prawa spółek z Kancelarii Klisz i Wspólnicy

tel. 717 405 000

Inni czytali również:

POBIERZ E-BOOKA

W Poradniku zebraliśmy wszystkie istotne informacje dla Ciebie jako nowoczesnego przedsiębiorcy. Stanowi on kompendium wiedzy na temat spółki z o.o., które przybliży Tobie zasady jej funkcjonowania, oraz korzyści związane z wyborem tej formy działalności gospodarczej. Jednocześnie zwrócimy Tobie uwagę na ryzyka, dodatkowe obowiązki i koszty, które spółka z o.o. może powodować.

Wpisz maila, abyśmy mogli przesłać Ci ebooka.