+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Spółka w organizacji

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o organizacji działalności w formie spółki

O autorze bloga

Jestem adwokatem specjalizującym w tematyce związanej z prawem spółek handlowych.

Jestem także wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy z Wrocławia oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w obsłudze prawnej spółek.

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

ul. Joachima Lelewela 23/7

53 – 505 Wrocław

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

tel. 71 740 50 00

tel. kom. 695 560 425

Pobierz darmowy poradnik dla wspólników i zarządu spółek z oo.

Najnowsze posty

"Jak bronić się przed powództwem o wyłączenie wspólnika?"

sprawa o wyłączenie wspólnika

W sprawie o wyłączenie wspólnika pozwany wspólnik może podjąć obronę. Oczywiste jest to, że podstawowym sposobem obrony będzie próba wykazania, że stawiane mu w pozwie zarzuty są nieprawdziwe albo, że nie stanowią one ważnych powodów uzasadniających wykluczenie go ze spółki.

To w jakim kierunku będzie zmierzała argumentacja pozwanego zależy od specyfiki konkretnego procesu. Nie o tym chciałem jednak napisać.

Ilość powiązań i zależności pomiędzy poszczególnymi przepisami kodeksu spółek handlowych jest wprost imponująca. Dzięki temu istnieje duże pole, na którym można wykorzystać te powiązania w celu nie koniecznie zgodnym z zamysłem ustawodawcy. O jednym z takich przypadków pisałem już wyjaśniając jak “ominąć” wymóg podpisania pozwu o wyłącznie wspólnika przez wszystkich pozostałych wspólników (więcej możesz przeczytać tutaj).

Tym razem chciałem się podzielić innym rozwiązaniem, które może zostać skutecznie wykorzystane przez pozwanego wspólnika.

Zgodnie z obecnie obowiązującym orzecznictwem sprzedaż udziałów przez pozwanego wspólnika w trakcie sprawy o jego wyłączenie ze spółki zobowiązuje sąd do oddalenia powództwa o jego wyłączenie. Wspólnicy występujący po stronie powodowej w zasadzie zatem przegrywają w takim wypadku proces i ponoszą jego koszty. Mając na uwadze fakt, że w toku procesu musi być przeprowadzona opinia biegłego sądowego, co do wartość udziałów pozwanego wspólnika, te koszty mogą być niebagatelne.

Jeśli nie ma odpowiednich postanowień w umowie spółki ograniczających obrót udziałami lub przewidującymi prawo pierwokupu zbywanych udziałów, pozwany wspólnik może sprzedać swoje udziały w czasie trwania postępowania zaufanej osobie. Po prawomocnym zakończeniu sprawy wyrokiem oddalającym powództwo, wspólnik może te udziały odkupić, a co za tym idzie powrócić o sytuacji prawnej sprzed wszczęciem procesu. Oczywiście, wspólnicy mogą go pozwać ponownie, ale to wiąże się z koniecznością poniesienia kolejny raz kosztów postępowania. Poza tym nowy proces będzie się toczył od początku, co wiąże się dla pozostałych wspólników z utratą czasu.

Oczywiście są sposoby, którymi można skutecznie przeciwdziałać takiemu zachowaniu nielojalnego wspólnika, ale takie postępowanie – w określonej konfiguracji postanowień umowy spółki oraz w określonej sytuacji faktycznej może okazać się korzystne.

Co więcej, warto w umowie spółki zamieścić zapisy, które uniemożliwią takie działanie pozwanego wspólnika.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko “kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Maszy pytania?

Skontaktuj się z ekspertem:

adwokat Karolina Łabędzka

ekspert z zakresu prawa spółek z Kancelarii Klisz i Wspólnicy

tel. 717 405 000

Inni czytali również:

POBIERZ E-BOOKA

W Poradniku zebraliśmy wszystkie istotne informacje dla Ciebie jako nowoczesnego przedsiębiorcy. Stanowi on kompendium wiedzy na temat spółki z o.o., które przybliży Tobie zasady jej funkcjonowania, oraz korzyści związane z wyborem tej formy działalności gospodarczej. Jednocześnie zwrócimy Tobie uwagę na ryzyka, dodatkowe obowiązki i koszty, które spółka z o.o. może powodować.

Wpisz maila, abyśmy mogli przesłać Ci ebooka.