+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

O autorze bloga

Jestem adwokatem specjalizującym w tematyce związanej z prawem spółek handlowych.

Jestem także wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy działającej na terenie całego kraju, oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w obsłudze prawnej spółek.

Kancelaria Prawna Klisz i Wspólnicy

Obsługa prawna spółek i przedsiębiorców

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)

tel. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail:[email protected]

Pobierz darmowy poradnik dla wspólników i zarządu spółek z oo.

"Spółka z o.o. małżonków"

Spółka z o.o. małżonków

Spółka z o.o. małżonków

Co prawda już samo prowadzenie bieżących spraw rodzinnych przypomina działalność mikroprzedsiębiorstwa, z jej przychodami, kosztami i budżetem, to rodzinne firmy nie są wcale rzadkością. Jednym ze stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest założenie spółki z o.o. przez małżonków. Zastanawiasz się zapewne, jak to się ma do wspólności małżeńskiej majątkowej, kto w zasadzie jest wspólnikiem takiej spółki i jak dzielić w niej zyski? A może chciałbyś wykorzystać tę formę prawną, jako pomysł na optymalizację w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne? Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są relacje pomiędzy uczestnictwem w spółce z o.o. a ustrojem małżeńskim majątkowym,
  • czy pobrana dywidenda jest częścią majątku wspólnego małżonków,
  • czy małżonkowie mogą uniknąć oskładkowania ich dochodu generowanego przez spółkę z o.o.,
  • czy umowa spółki może wykluczać uczestnictwo małżonka wspólnika w spółce z o.o.

Wspólność ustawowa a udziały w spółce

Zgodnie z utrwalona linią orzeczniczą sądów powszechnych i Sądu Najwyższego, nawet jeżeli nabędziesz udziały w spółce z o.o. za pieniądze pochodzące z majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską, to i tak status wspólnika spółki przysługiwać będzie tylko tobie. Dzięki wypracowaniu tej zasady możliwe jest aby wspólnikami w spółce zostali oboje małżonkowie – niezależnie bowiem od pochodzenia środków przeznaczonych na zakup albo objęcie udziałów w spółce, każdy z nich może stać się udziałowcem spółki.

Każdy z małżonków będzie zatem samodzielnie realizował prawa i obowiązki wynikające z faktu bycia wspólnikiem spółki z o.o. i nie będzie w tym zakresie uzależniony od zgody drugiego ze współmałżonków. Nie oznacza to wszakże, iż udziały w spółce z o.o. zostają wyłączone ze wspólności małżeńskiej majątkowej.

Po pierwsze, w przypadku podziału majątku wspólnego, czy to na skutek intercyzy, czy też orzeczenia rozwodu, bądź separacji, ich wartość podlegać będzie rozliczeniu pomiędzy małżonkami. Podobnie, pieniądze uzyskane ze sprzedaży udziałów także stanowią składnik majątku wspólnego małżonków.

Objęcie udziałów wspólnością wpływa również na status dywidendy należnej wspólnikom. Co prawda bowiem dywidenda przyznawana jest konkretnym wspólnikom. Niemniej, zgodnie z ogólnymi zasadami prawa rodzinnego, pobrane dochody stanowią element majątku wspólnego małżonków. W praktyce zatem, małżonek nie może domagać się wypłaty dywidendy przypadającej na udziały swojego współmałżonka. Niemniej, partycypuje w już pobranej dywidendzie, która staje się majątkiem wspólnym.

Spółka małżeńska a ZUS

Zawiązując spółkę z o.o. z małżonkiem możesz korzystać również z faktu, że udziałowcy w kilkuosobowych spółkach z o.o. nie podlegają ubezpieczeniom społecznemu oraz  zdrowotnemu. Dzięki temu nie opłacają z tego tytułu składek na ww. ubezpieczenia. Dotyczy to także małżonków pełniących funkcje w zarządzie spółki, o ile podstawą ich sprawowania jest wyłącznie uchwała o powołaniu. Pamiętaj jednakże, iż członkowie rady nadzorczej podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z racji zasiadania w tym organie. Tyczy to się również tych członków rady nadzorczej, którzy są jej wspólnikami.

Wyłączenie małżonka z uczestnictwa w spółce

Decydując się na samodzielny zakup, bądź objęcie udziałów w spółce z o.o. pamiętaj aby sprawdzić w umowie spółki, czy nie umieszczono w nim zapisów dotyczących małżonków. Umowa spółki z o.o. może bowiem ograniczyć (np. ilościowo) lub całkowicie wyłączyć wstąpienie do spółki współmałżonka wspólnika w przypadku, gdy udział lub udziały są objęte wspólnością majątkową małżeńską.

A propos spółki z o.o. i małżeństwa polecam Ci przeczytać ten wpis na innym prowadzonym przeze mnie blogu: Spółka z o.o. a podział majątku po rozwodzie

Pozdrawiam

radca prawny Michał Koralewski

radca prawny Michał Koralewski

Masz pytania?
Zapytaj eksperta: [email protected]
tel. 695 560 425

Inni czytali również:

POBIERZ E-BOOKA

W Poradniku zebraliśmy wszystkie istotne informacje dla Ciebie jako nowoczesnego przedsiębiorcy. Stanowi on kompendium wiedzy na temat spółki z o.o., które przybliży Tobie zasady jej funkcjonowania, oraz korzyści związane z wyborem tej formy działalności gospodarczej. Jednocześnie zwrócimy Tobie uwagę na ryzyka, dodatkowe obowiązki i koszty, które spółka z o.o. może powodować.

Wpisz maila, abyśmy mogli przesłać Ci ebooka.