+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

O autorze bloga

Jestem adwokatem specjalizującym w tematyce związanej z prawem spółek handlowych.

Jestem także wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy działającej na terenie całego kraju, oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w obsłudze prawnej spółek.

Kancelaria Prawna Klisz i Wspólnicy

Obsługa prawna spółek i przedsiębiorców

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)

tel. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail:[email protected]

Pobierz darmowy poradnik dla wspólników i zarządu spółek z oo.

"Wpis prokury do KRS – zgłoszenie prokurenta"

Wpis prokury do KRS – zgłoszenie prokurenta

Zgłoszenie prokurenta do KRS a możliwość reprezentacji spółki

Jak zapewne wiesz do ustanowienia prokury konieczny jest jej wpis do KRS, czyli do sądu rejestrowego. Spółka musi zgłosić takiego prokurenta zanim zacznie on wykonywać swoją funkcję. Jest na to mało czasu, bo tylko 7 dni od jego powołania.

Zresztą pewnie spółka również będzie zainteresowana w szybkim wpisie prokury do KRS, bo bez niego prokurent nie może skutecznie reprezentować spółki. No, teoretycznie może, bo wpis do KRS tylko potwierdza uprawnienia prokurenta. Zatem brak wpisu w KRS nie uniemożliwia reprezentacji spółki, ale kto będzie chciał podpisać umowę z prokurentem, którego nie ma w KRS?

Więcej o prokurze przeczytasz tutaj:

Tymczasem w tym wpisie wyjaśnię Ci w jaki sposób należy dokonać zgłoszenia prokurenta i jakie dokumenty musisz przedstawić w sądzie rejestrowym (KRS), żeby uniknąć problemów.

Jakich problemów? Przede wszystkim utraty czasu i zwrotu wniosku z KRS.

Więcej o tym: Zwrot wniosku z KRS

Jak zgłosić prokurę do KRS?

Tak, dobrze się domyślasz. Zgłaszając prokurenta będziesz musiał wypełniać te przyjemne tabelki (formularze do KRS), w których nigdy jesteś pewny, co wpisać.

Znam ten ból.

Kiedy jako aplikant adwokacki zaczynałem rejestrować pierwsze spółki, mi też zdarzały się błędy w formularzach. Bezcenne za to były momenty radości, kiedy do kancelarii trafiało postanowienie o zarejestrowaniu spółki i albo określonych zmian (np. wpisu prokurenta).

W ciągu tych lat, w których zajmuję się obsługą spółek wielokrotnie wypełniłem już chyba wszystkiego typu formularze, więc mało co może mnie jeszcze zaskoczyć, dlatego jeśli będziesz potrzebował pomocy, możesz się ze mną śmiało kontaktować.

Tymczasem wyjaśnię Ci podstawowe zasady. Prokurenta zgłaszasz na formularzu KRS ZL.

UWAGA: Do jego wypełnienia będziesz potrzebować m.in. numer PESEL prokurenta i jego drugie imię.

To nie koniec. Formularz ZL jest załącznikiem do głównego formularza KRS Z3, który też musisz wypełnić.

Jakie dokumenty dołączyć do zgłoszenia prokurenta (załączniki)?

Ustanowienie prokury wymaga pisemnego oświadczenia podpisanego przez wszystkich członków zarządu. Wzór tego oświadczenia znajdziesz w naszej Bibliotece Prawa Handlowego. Takie oświadczenie podpisane przez wszystkich członków zarządu musisz załączyć do formularza KRS Z3.

Nie musisz już składać wzoru podpisu prokurenta. Takie ułatwienie. Utrudnieniem jest za to wymóg dołączenia zgody prokurenta na jego powołanie.

Pamiętaj, żeby zostawić sobie ksero wszystkich złożonych dokumentów. W ten sposób – w przypadku, gdy sąd będzie wzywał Cię do uzupełnienia braków wniosku lub dokona jego zwrotu, prawnik, do którego udasz się o pomoc, będzie dokładnie wiedział, co zrobiłeś źle.

Wniosek o wpis prokury do KRS – opłaty

Nie zapomnij także o dokonaniu opłat (250 PLN za wniosek o wpis i 100 PLN za umieszczenie informacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym). Dowody uiszczenia tych opłat (najlepiej przez przelew bankowy) też musisz dołączyć do formularza KRS Z3.

Ps. Wszystkie aktualne wzory wniosków do KRS możesz znaleźć klikając w link.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Masz pytania?
Zapytaj eksperta: [email protected]
tel. 695 560 425

Inni czytali również:

POBIERZ E-BOOKA

W Poradniku zebraliśmy wszystkie istotne informacje dla Ciebie jako nowoczesnego przedsiębiorcy. Stanowi on kompendium wiedzy na temat spółki z o.o., które przybliży Tobie zasady jej funkcjonowania, oraz korzyści związane z wyborem tej formy działalności gospodarczej. Jednocześnie zwrócimy Tobie uwagę na ryzyka, dodatkowe obowiązki i koszty, które spółka z o.o. może powodować.

Wpisz maila, abyśmy mogli przesłać Ci ebooka.