+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

O autorze bloga

Jestem adwokatem specjalizującym w tematyce związanej z prawem spółek handlowych.

Jestem także wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy działającej na terenie całego kraju, oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w obsłudze prawnej spółek.

Kancelaria Prawna Klisz i Wspólnicy

Obsługa prawna spółek i przedsiębiorców

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)

tel. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail:[email protected]

Pobierz darmowy poradnik dla wspólników i zarządu spółek z oo.

"Kiedy członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania spółki z o.o."

kiedy odpowiadają członkowie zarządu spółki

Pisałem już o tym, że wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponoszą ryzyko inwestycji, dla której stworzono spółkę jedynie do wysokości tego, co zainwestowali w samą spółkę. Tymczasem odpowiedzialność za długi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spoczywa na zarządzie spółki (więcej na ten temat znajdziesz we wpisie pod tytułem Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.)

W tym miejscu chciałem wyjaśnić zasady oraz warunki tej odpowiedzialności. Po pierwsze należy zauważyć, że wcale nie jest tak, że wierzyciel spółki może w każdej chwili zwrócić się o zapłatę długu spółki do członka zarządu, a jeśli ten odmówi, pozwać go do sądu. Oczywiście, wierzyciel spółki może w takiej sytuacji wystąpić do sądu, ale sprawę przegra.

Kiedy zatem możemy wytoczyć powództwo przeciwko członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zgodnie z przepisem art. 299 kodeksu spółek handlowych członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania spółki dopiero w razie bezskuteczności egzekucji prowadzonej przeciwko samej spółce.

Zatem zanim wierzyciel zwróci się do zarządu spółki o zwrot długu spółki, najpierw musi przeprowadzić egzekucję wobec spółki. Tymczasem przeprowadzenie egzekucji wobec spółki możliwe jest z reguły dopiero po uzyskaniu wyroku sądowego przeciwko spółce. To z kolei oznacza konieczność założenia sprawy sądowej spółce, a dopiero po jej wygraniu można wszczynać egzekucję.

W wyjątkowych sytuacjach wszczynanie osobnej sprawy sądowej wobec spółki nie jest konieczne. O tych przypadkach możesz przeczytać we wpisie pod tytułem Kiedy można wszcząć egzekucję przeciwko spółce. W niniejszym wpisie wyjaśnię zagadnienie bezskuteczności egzekucji na przykładzie wyroku sądowego.

Po uprawomocnieniu się wyroku przeciwko spółce, wierzyciel powinien złożyć wniosek egzekucyjny do komornika celem wyegzekwowania wierzytelności do spółki. Jeżeli w toku postępowania egzekucyjnego uda się uzyskać zaspokojenie wierzytelności, wówczas członkowie zarządu spółki są całkowicie zwolnienie z odpowiedzialności.

W przypadku kiedy w komornikowi nie uda się wyegzekwować od spółki kwot zasądzonych wyrokiem sądu, wierzyciel może wystąpić z osobnym powództwem (czyli założyć kolejną sprawę sądową) przeciwko członkom zarządu spółki. Dopiero wygrana w takiej sprawie umożliwia skierowanie egzekucji do osobistego majątku członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za jej zobowiązania.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Masz pytania?
Zapytaj eksperta: [email protected]
tel. 695 560 425

Inni czytali również:

POBIERZ E-BOOKA

W Poradniku zebraliśmy wszystkie istotne informacje dla Ciebie jako nowoczesnego przedsiębiorcy. Stanowi on kompendium wiedzy na temat spółki z o.o., które przybliży Tobie zasady jej funkcjonowania, oraz korzyści związane z wyborem tej formy działalności gospodarczej. Jednocześnie zwrócimy Tobie uwagę na ryzyka, dodatkowe obowiązki i koszty, które spółka z o.o. może powodować.

Wpisz maila, abyśmy mogli przesłać Ci ebooka.