+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

O autorze bloga

Jestem adwokatem specjalizującym w tematyce związanej z prawem spółek handlowych.

Jestem także wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy działającej na terenie całego kraju, oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w obsłudze prawnej spółek.

Kancelaria Prawna Klisz i Wspólnicy

Obsługa prawna spółek i przedsiębiorców

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)

tel. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail:[email protected]

Pobierz darmowy poradnik dla wspólników i zarządu spółek z oo.

"Ograniczenia zakresu prokury"

ograniczenie prokury

W poprzednich wpisach dotyczących prokury wyjaśniłem, że uprawnienia prokurenta są w wielu przypadkach porównywalne z uprawnieniami zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspominałem też, że co do zasady zakres prokury wynika z przepisów prawa i nie można go ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Ograniczenia zakresu uprawnień prokurenta są jednak dosyć charakterystyczne. Nie można stosować takich ograniczeń, jak w przypadku zwykłego pełnomocnika np. polegających na wyłączeniu możliwość zawierania przez prokurenta określonych umów lub też zaciągania zobowiązań do określonej wysokości.

Prokura samoistna, a prokura łączna

Jednym ze sposobów ograniczenia uprawnień prokurenta jest ustanowienie prokury łącznej. Prokura łączna polega na tym, że ustanawia się w charakterze co najmniej dwie osoby (tymczasem prokurę samoistną udziela się na rzecz tylko jednej osoby, która może samodzielnie reprezentować spółkę).

W przypadku prokury łącznej skuteczne dokonanie czynności prawnej (np. zawarcie umowy) będzie wymagało współdziałania wszystkich prokurentów. Czyli ważne zawarta umowa będzie musiał zawierać podpisu każdego z prokurentów. Prokura łączna pozwala zatem na wzajemne kontrolowanie się wszystkich prokurentów.

Nawet w prokurze łącznej złożenie oświadczenia woli spółce będzie skuteczne, jeśli dojdzie tylko do jednego z pośród prokurentów łącznych. Czyli np. jeśli kontrahent spółki będzie chciał odstąpić od umowy zawartej ze spółka (co następuje na podstawie jednostronnego oświadczenia), to wystarczy, że oświadczenie o odstąpieniu od umowy zostanie złożone jednemu z prokurentów (nawet w przypadku prokury łącznej).

Prokura oddziałowa

Innym sposobem ograniczenia umocowania prokurenta jest ustanowienie prokury oddziałowej. Polega ona na tym, że prokurent umocowany jest do dokonywania czynności prawnych dotyczących tylko określonego oddziału spółki. Prokura oddziałowa sprawdza się w przypadku dużych spółek, które posiadają wyodrębnione oddziały. Wówczas osobie zarządzającej konkretnym oddziałem można udzielić prokury oddziałowej.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Masz pytania?
Zapytaj eksperta: [email protected]
tel. 695 560 425

Inni czytali również:

POBIERZ E-BOOKA

W Poradniku zebraliśmy wszystkie istotne informacje dla Ciebie jako nowoczesnego przedsiębiorcy. Stanowi on kompendium wiedzy na temat spółki z o.o., które przybliży Tobie zasady jej funkcjonowania, oraz korzyści związane z wyborem tej formy działalności gospodarczej. Jednocześnie zwrócimy Tobie uwagę na ryzyka, dodatkowe obowiązki i koszty, które spółka z o.o. może powodować.

Wpisz maila, abyśmy mogli przesłać Ci ebooka.