+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

O autorze bloga

Jestem adwokatem specjalizującym w tematyce związanej z prawem spółek handlowych.

Jestem także wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy działającej na terenie całego kraju, oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w obsłudze prawnej spółek.

Kancelaria Prawna Klisz i Wspólnicy

Obsługa prawna spółek i przedsiębiorców

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)

tel. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail:[email protected]

Pobierz darmowy poradnik dla wspólników i zarządu spółek z oo.

"Rejestracja spółki z wykorzystaniem wzorca umowy- tryb S24"

rejestracja spółki on line

Od 1 stycznia 2012r. polski ustawodawca umożliwił przedsiębiorcom zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w formie elektronicznej, a zatem bez konieczności wizyty u notariusza i to w 24 godziny, stąd nazwa S24. Projekt zmian do kodeksu spółek handlowych przewiduje, iż od 1 stycznia 2015r. możliwa będzie również elektroniczna rejestracja spółki jawnej i komandytowej.

Jak sama nazwa wskazuje wprowadzona zmiana umożliwiła przyspieszenie procesu rejestracji spółki, co jednak nie oznacza obecnie, iż spółka po uzyskaniu wpisu do KRS będzie od razu mogła rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, gdyż niezbędne będzie jeszcze dopełnienie pozostałych formalności związanych z uzyskaniem identyfikatorów NIP, REGON.

Zalety rejestracji S24:

  • krótki czas rejestracji;
  • niższe koszty rejestracji;
  • mniejsze ryzyko narażenia się na braki formalne wniosku;

Wady rejestracji S24:

  • brak możliwości modyfikacji wzorca umowy i dostosowania do indywidualnych oczekiwań wspólników;
  • brak możliwości pokrycia kapitału zakładowego wkładem niepieniężnym (aportem);
  • w przypadku wyboru spółki S24 niestety nie obowiązuje zasada jednego okienka, a zatem po dokonaniu rejestracji niezbędne będzie odrębne zgłoszenie do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Rejestru REGON* oraz samodzielne uiszczenie podatku PCC od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy spółki;

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw przewiduje nadanie numeru NIP i numeru REGON już w chwili dokonania wpisu spółki do KRS. Powyższe zmiany miałyby obowiązywać od 1 października 2014r.

Rejestracja spółki S24 odbywa się w systemie teleinformatycznym dostępnym pod adresem www.ems.ms.gov.pl, poprzez który należy wypełnić formularz umowy oraz podpisać umowę, listę wspólników, oświadczenie o wniesieniu wkładów przez wspólników oraz wypełnić pozostałe formularze niezbędne do złożenia wniosku o wpis (KRS-W3-S24, KRS-WA-S24, KRS-WE-S24, KRS-WK-S24, KRS-WM-S24). Podpis wyżej wskazanych dokumentów następuje przez złożenie podpisu elektronicznego, który jest składany przez podanie nazwy użytkownika i hasła, a zatem nie ma konieczności posiadania tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Masz pytania?
Zapytaj eksperta: [email protected]
tel. 695 560 425

Inni czytali również:

POBIERZ E-BOOKA

W Poradniku zebraliśmy wszystkie istotne informacje dla Ciebie jako nowoczesnego przedsiębiorcy. Stanowi on kompendium wiedzy na temat spółki z o.o., które przybliży Tobie zasady jej funkcjonowania, oraz korzyści związane z wyborem tej formy działalności gospodarczej. Jednocześnie zwrócimy Tobie uwagę na ryzyka, dodatkowe obowiązki i koszty, które spółka z o.o. może powodować.

Wpisz maila, abyśmy mogli przesłać Ci ebooka.