Od 1 stycznia 2012r. polski ustawodawca umożliwił przedsiębiorcom zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w formie elektronicznej, a zatem bez konieczności wizyty u notariusza i to w 24 godziny, stąd nazwa S24. Projekt zmian do kodeksu spółek handlowych przewiduje, iż od 1 stycznia 2015r. możliwa będzie również elektroniczna rejestracja spółki jawnej i komandytowej.
Jak sama nazwa wskazuje wprowadzona zmiana umożliwiła przyspieszenie procesu rejestracji spółki, co jednak nie oznacza obecnie, iż spółka po uzyskaniu wpisu do KRS będzie od razu mogła rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, gdyż niezbędne będzie jeszcze dopełnienie pozostałych formalności związanych z uzyskaniem identyfikatorów NIP, REGON.
Zalety rejestracji S24:
- krótki czas rejestracji;
- niższe koszty rejestracji;
- mniejsze ryzyko narażenia się na braki formalne wniosku;
Wady rejestracji S24:
- brak możliwości modyfikacji wzorca umowy i dostosowania do indywidualnych oczekiwań wspólników;
- brak możliwości pokrycia kapitału zakładowego wkładem niepieniężnym (aportem);
- w przypadku wyboru spółki S24 niestety nie obowiązuje zasada jednego okienka, a zatem po dokonaniu rejestracji niezbędne będzie odrębne zgłoszenie do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Rejestru REGON* oraz samodzielne uiszczenie podatku PCC od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy spółki;
Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw przewiduje nadanie numeru NIP i numeru REGON już w chwili dokonania wpisu spółki do KRS. Powyższe zmiany miałyby obowiązywać od 1 października 2014r.
Rejestracja spółki S24 odbywa się w systemie teleinformatycznym dostępnym pod adresem www.ems.ms.gov.pl, poprzez który należy wypełnić formularz umowy oraz podpisać umowę, listę wspólników, oświadczenie o wniesieniu wkładów przez wspólników oraz wypełnić pozostałe formularze niezbędne do złożenia wniosku o wpis (KRS-W3-S24, KRS-WA-S24, KRS-WE-S24, KRS-WK-S24, KRS-WM-S24). Podpis wyżej wskazanych dokumentów następuje przez złożenie podpisu elektronicznego, który jest składany przez podanie nazwy użytkownika i hasła, a zatem nie ma konieczności posiadania tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.