+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

O autorze bloga

Jestem adwokatem specjalizującym w tematyce związanej z prawem spółek handlowych.

Jestem także wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy działającej na terenie całego kraju, oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w obsłudze prawnej spółek.

Kancelaria Prawna Klisz i Wspólnicy

Obsługa prawna spółek i przedsiębiorców

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)

tel. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail:[email protected]

Pobierz darmowy poradnik dla wspólników i zarządu spółek z oo.

"Wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. – podstawowe informacje"

wyłączenie wspólnika ze spółki

Na czym polega możliwość wyłączenia wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Procedura wyłączenia wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością daje możliwość przymusowego pozbycia się ze spółki wspólnika, który z różnych względów stał się niewygodny dla samej spółki i pozostałych wspólników. Zakończenie z sukcesem procedury wykluczenia wspólnika oznacza, że wspólnik traci wszystkie posiadane udziały w spółce i tym samym przestaje być wspólnikiem spółki.

Procedura wykluczenia wspólnika ma na celu usunięcie wspólnika ze spółki, a nie zdobycie korzyści majątkowej jego kosztem. Wykluczony wspólnik traci udziały jednak w zamian otrzymuje wynagrodzenie odpowiednie do wartości tych udziałów.

Dzięki wyjątkowej konstrukcji spółki z o.o. proces wkluczania wspólnika ze spółki nie ma żadnego wpływu na jej normalne funkcjonowanie. Co więcej dzięki możliwości zawieszenia wspólnika w wykonywaniu niektórych praw udziałowych w czasie procesu wykluczania go ze spółki, spółka może w tym okresie funkcjonować nawet sprawniej.

Jakie przyczyny uzasadniają wyłączenie wspólnika?

W kodeksie spółek handlowych przyczyny wyłączenia wspólnika zostały określone bardzo ogólnie. Mowa jest o tym, że wspólnik może zostać wykluczony ze spółki z ważnych powodów. Te ważne powody muszą dotyczyć konkretnego wspólnika, który ma zostać wyłączony. Powody występujące po stronie samej spółki lub pozostałych wspólników nie są wystarczające.

W praktyce sądowej można wyodrębnić co najmniej kilka sytuacji, które zostały uznane za ważne powody umożliwiające wykluczenie wspólnika m.in.:

  • znaczący i długotrwały konflikt pomiędzy wspólnikami paraliżujący funkcjonowanie spółki,
  • niemożność bezkonfliktowego współdziałania ze wspólnikiem, będąca następstwem relacji interpersonalnych wewnątrz spółki,
  • prowadzenie działalności konkurencyjnej przez wspólnika z wykorzystaniem wiedzy i kontaktów handlowych spółki,
  • niewykonywanie obowiązków wspólnika (wielokrotne niestawiennictwo na walnym zgromadzeniu wspólników blokujące podejmowanie ważnych uchwał)
  • nadużywanie praw przysługujących wspólnikowi
  • działania na szkodę spółki.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Masz pytania?
Zapytaj eksperta: [email protected]
tel. 695 560 425

Inni czytali również:

POBIERZ E-BOOKA

W Poradniku zebraliśmy wszystkie istotne informacje dla Ciebie jako nowoczesnego przedsiębiorcy. Stanowi on kompendium wiedzy na temat spółki z o.o., które przybliży Tobie zasady jej funkcjonowania, oraz korzyści związane z wyborem tej formy działalności gospodarczej. Jednocześnie zwrócimy Tobie uwagę na ryzyka, dodatkowe obowiązki i koszty, które spółka z o.o. może powodować.

Wpisz maila, abyśmy mogli przesłać Ci ebooka.