+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

O autorze bloga

Jestem adwokatem specjalizującym w tematyce związanej z prawem spółek handlowych.

Jestem także wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy działającej na terenie całego kraju, oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w obsłudze prawnej spółek.

Kancelaria Prawna Klisz i Wspólnicy

Obsługa prawna spółek i przedsiębiorców

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)

tel. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail:[email protected]

Pobierz darmowy poradnik dla wspólników i zarządu spółek z oo.

"Procedura podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością"

jak podwyższyć kapitał w spółce z o.o.

Wspominałem już o tym, że do skutecznego podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością potrzebna jest zmiana umowy spółki (z wyjątkiem sytuacji, w której do podwyższenia kapitału dochodzi na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki), a także zgłoszenie podwyższenia do sądu rejestrowego. Więcej o sposobach podwyższenia kapitału zakładowego oraz o wymogach co do uchwały wspólników o podwyższeniu kapitału znajdziesz w innych wpisach na blogu.

Zgłoszenie do sądu rejestrowego dokonuje się na odpowiednim formularzu KRS Z3 (formularz dostępny tutaj). Wniosek o wpis podwyższenia kapitału zakładowego składa się w sądzie, w którym spółka jest zarejestrowana. Zgłoszenie dokonywane jest przez zarząd.

Do zgłoszenia należy dołączyć:

  1. uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego sporządzoną w odpowiedniej formie w zależności od tego, w jaki trybie kapitał był podwyższany;
  2. oświadczenia o objęciu kapitału zakładowego przez dotychczasowych wspólników (z wyjątkiem podwyższenia papierowego);
  3. oświadczenie wszystkich członków zarządu o wniesieniu całości wkładów na podwyższony kapitał zakładowy (z wyjątkiem podwyższenia papierowego);
  4. aktualną listę wspólników podpisaną przez wszystkich członków zarządu;
  5. tekst jednolity umowy spółki podpisany przez wszystkich członków zarządu.

Wniosek o zgłoszenie do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego należy opłacić opłatą sądową w kwocie 250 PLN. Ponieważ zmiana umowy spółki podlega ogłoszeniu Monitorze Sądowym i Gospodarczym do wniosku o wpis zmiany umowy spółki należy uiścić także opłatę za to ogłoszenie w kwocie 100 PLN. Obie opłaty dokonuje się na rachunek sądu rejestrowego.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Masz pytania?
Zapytaj eksperta: [email protected]
tel. 695 560 425

Inni czytali również:

POBIERZ E-BOOKA

W Poradniku zebraliśmy wszystkie istotne informacje dla Ciebie jako nowoczesnego przedsiębiorcy. Stanowi on kompendium wiedzy na temat spółki z o.o., które przybliży Tobie zasady jej funkcjonowania, oraz korzyści związane z wyborem tej formy działalności gospodarczej. Jednocześnie zwrócimy Tobie uwagę na ryzyka, dodatkowe obowiązki i koszty, które spółka z o.o. może powodować.

Wpisz maila, abyśmy mogli przesłać Ci ebooka.