Wspominałem już o tym, że do skutecznego podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością potrzebna jest zmiana umowy spółki (z wyjątkiem sytuacji, w której do podwyższenia kapitału dochodzi na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki), a także zgłoszenie podwyższenia do sądu rejestrowego. Więcej o sposobach podwyższenia kapitału zakładowego oraz o wymogach co do uchwały wspólników o podwyższeniu kapitału znajdziesz w innych wpisach na blogu.
Zgłoszenie do sądu rejestrowego dokonuje się na odpowiednim formularzu KRS Z3 (formularz dostępny tutaj). Wniosek o wpis podwyższenia kapitału zakładowego składa się w sądzie, w którym spółka jest zarejestrowana. Zgłoszenie dokonywane jest przez zarząd.
Do zgłoszenia należy dołączyć:
- uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego sporządzoną w odpowiedniej formie w zależności od tego, w jaki trybie kapitał był podwyższany;
- oświadczenia o objęciu kapitału zakładowego przez dotychczasowych wspólników (z wyjątkiem podwyższenia papierowego);
- oświadczenie wszystkich członków zarządu o wniesieniu całości wkładów na podwyższony kapitał zakładowy (z wyjątkiem podwyższenia papierowego);
- aktualną listę wspólników podpisaną przez wszystkich członków zarządu;
- tekst jednolity umowy spółki podpisany przez wszystkich członków zarządu.
Wniosek o zgłoszenie do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego należy opłacić opłatą sądową w kwocie 250 PLN. Ponieważ zmiana umowy spółki podlega ogłoszeniu Monitorze Sądowym i Gospodarczym do wniosku o wpis zmiany umowy spółki należy uiścić także opłatę za to ogłoszenie w kwocie 100 PLN. Obie opłaty dokonuje się na rachunek sądu rejestrowego.