+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

O autorze bloga

Jestem adwokatem specjalizującym w tematyce związanej z prawem spółek handlowych.

Jestem także wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy działającej na terenie całego kraju, oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w obsłudze prawnej spółek.

Kancelaria Prawna Klisz i Wspólnicy

Obsługa prawna spółek i przedsiębiorców

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)

tel. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail:[email protected]

Pobierz darmowy poradnik dla wspólników i zarządu spółek z oo.

"Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o."

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Co to jest podwyższenie kapitału zakładowego?

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. wiąże się ściśle z celami i znaczeniem tego kapitału. Dlatego warto abyś zapoznał się z wpisem: Co to jest kapitał zakładowy. Jego lektura pozwoli Ci w pełni zrozumieć przyczyny i sposoby podwyższenia kapitału zakładowego.

Na skutek podwyższenia kapitału zakładowego dochodzi do zwiększenia ilości udziałów w spółce lub zwiększenia ich wartości, a także do powiększenia jej majątku. Chociaż ten ostatni skutek nie występuje w każdym wypadku, jednak to wyjaśnię Ci w innym miejscu na blogu.

Przeczytaj: Procedura podwyższenia kapitału zakładowego

Jakie mogą być powody decyzji o podwyższeniu kapitału zakładowego w spółce z o.o.?

Z reguły wspólnicy spółek z o.o. decydują się podwyższenie kapitału zakładowego z kilku względów.

Pisałem o tym, że na podstawie wysokości kapitału zakładowego wierzyciele spółki mogą oceniać jej (przypuszczalną) wypłacalność. W związku z tym podwyższenie tego kapitału może być sposobem na zyskanie zaufania w oczach kontrahentów lub kredytodawców (szczególnie banków).

Podwyższenie kapitału może zmierzać także do dofinansowania spółki przez wspólników, którzy obejmując udziały w podwyższonym kapitale muszą przecież wnieść określone środki pieniężne albo inne wartości majątkowe (aporty).

Uzyskane w ten sposób wkłady spółka może wykorzystać w ramach prowadzonej przez nią działalności. Musisz jednak wiedzieć, że są też inne sposoby dokapitalizowania spółki, jak choćby zarządzenie dopłat czy udzielenie spółki pożyczki przez część lub wszystkich wspólników.

Dlatego jeśli to jest powód, dla którego decydujesz się na podwyższenie kapitału zakładowego powinieneś rozważyć konsekwencje prawne, organizacyjne, a przede wszystkim podatkowe wszystkich tych sposobów i wybrać, ten który jest w Twojej sytuacji najodpowiedniejszy.

Inne przyczyny podwyższenia kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego jest również sposobem na spłatę wierzytelności wspólników lub wierzycieli spółki. Wówczas zamiast np. zwrotu pożyczki wspólnik lub wierzyciel otrzymuje określoną ilość udziałów w spółce (następuje tzw. konwersja wierzytelności na udziały).

Wreszcie podwyższenie kapitału zakładowego może być związana z wstąpieniem do spółki nowych wspólników, którzy nabywają nowo utworzone udziały w zamian za wnoszone do spółki wkłady. Z kolei alternatywą dla tej operacji jest sprzedaż części udziałów przez dotychczasowych udziałowców na rzecz nowych wspólników. Wówczas nie ma potrzeby podnoszenia kapitału zakładowego.

Przeczytaj: Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.

Jak można podwyższyć kapitał zakładowy? Możliwości i ryzyka

Podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić w dwóch wariantach.

Pierwszym jest zwiększenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów. W wyniku procedury podwyższenia kapitału zakładowego dotychczasowe udziały o wartości np. 50 PLN “zmieniają się” w udziały o wartości 100 PLN.

Co ważne taki sposób podwyższenia kapitału zakładowego pozwala na utrzymanie dotychczasowego podziału sił w spółce. Siła głosu poszczególnych wspólników na zgromadzeniu i jednocześnie ich wpływ na sprawy spółki nie ulegają zmianie.

Drugi wariant podwyższenia kapitału polega na utworzenie nowych udziałów.

Nowe udziały muszą zostać objęte przez wspólników. Sposób ich objęcia decyduje o dalszej sytuacji w spółce. Jeśli zostaną one objęte przez wszystkich dotychczasowych wspólników, to wtedy układ sił nie ulegnie żadnym zmianom. Jeśli jednak tylko niektórzy ze wspólników obejmą udziały, wtedy zmieni się pozycja wszystkich wspólników w spółce. Jedni zdobędą większy wpływy, a inni je utracą.

Oczywiście kodeks spółek handlowych, a także umowa spółki powinna zawierać mechanizmy utrudniające takie przejęcie wpływu na spółkę. Jednym z nich jest np. prawo pierwszeństwa.

Przeczytaj także:

Podwyższenie kapitału zakładowego w drugim wariancie, tj. poprzez utworzenie nowych udziałów umożliwia też przyjęcie do spółki nowych wspólników.

Nie ma również przeszkód, aby podwyższenie kapitału nastąpiło z użyciem obu tych sposobów jednocześnie. Jeśli jednak podwyższenie kapitału zakładowego ma służyć zwiększeniu składu osobowego wspólników, musi ono nastąpić poprzez utworzenie nowych udziałów.

Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia będą przydatne przy podjęciu czekającej Cię decyzji biznesowej o podwyższeniu kapitału zakładowego w Twojej spółce. Jednak to jeszcze nie koniec.

Sposoby i procedury podwyższenia kapitału zakładowego

Musisz wiedzieć, że jest kilka sposobów na podwyższenia kapitału zakładowego. Każdy sposób ma odrębne przeznaczenie i inną procedurę. Zatem jeśli już podjąłeś decyzję, że należy go podwyższyć, to przeczytaj kolejny mój artykuł, żeby dowiedzieć się, jaki sposób wybrać.

Przeczytaj:

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Masz pytania?
Zapytaj eksperta: [email protected]
tel. 695 560 425

Inni czytali również:

POBIERZ E-BOOKA

W Poradniku zebraliśmy wszystkie istotne informacje dla Ciebie jako nowoczesnego przedsiębiorcy. Stanowi on kompendium wiedzy na temat spółki z o.o., które przybliży Tobie zasady jej funkcjonowania, oraz korzyści związane z wyborem tej formy działalności gospodarczej. Jednocześnie zwrócimy Tobie uwagę na ryzyka, dodatkowe obowiązki i koszty, które spółka z o.o. może powodować.

Wpisz maila, abyśmy mogli przesłać Ci ebooka.