+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

O autorze bloga

Jestem adwokatem specjalizującym w tematyce związanej z prawem spółek handlowych.

Jestem także wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy działającej na terenie całego kraju, oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w obsłudze prawnej spółek.

Kancelaria Prawna Klisz i Wspólnicy

Obsługa prawna spółek i przedsiębiorców

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)

tel. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail:[email protected]

Pobierz darmowy poradnik dla wspólników i zarządu spółek z oo.

"Tekst jednolity umowy spółki z o.o."

Tekst jednolity umowy spółki z o.o.

Jak i kiedy należy przygotować tekst jednolity umowy spółki?

Czy słyszałeś kiedyś o tekście jednolitym umowy spółki? A czy wiesz, że niemal w każdej spółce trzeba go czasem opracować?

W tym wpisie wyjaśnię Ci:

  • kto powinien przygotować tekst jednolity umowy spółki z o.o.
  • kiedy taki tekst jednolity będzie Ci potrzebny
  • gdzie należy przechowywać tekst jednolity umowy spółki z o.o.

Kiedy będzie w spółce będzie Ci potrzebny tekst jednolity umowy?

Załóżmy, że w Twojej spółce dokonano zmiany umowy. Pierwotny jej tekst nabiera zatem odmiennego kształtu. Niezależnie od rodzaju i ilości zmian, to już nie jest ta sama umowa!

Ty to wiesz, zarząd spółki również powinien, a kontrahenci, pracownicy, organy państwowe? Nawet jeśli mają wiedzę o fakcie wprowadzenia zmian, trudno poznać ich charakter.

Po to tworzy się właśnie teksty jednolite umowy spółki.

Odzwierciedlają one wersję umowy spółki z uwzględnieniem dopiero co uchwalonych zmian. Dopiero zestawianie treści umowy z wprowadzoną zmianą pozwala na odczytanie jej sensu i praktycznego znaczenia.

Jak przygotować tekst jednolity umowy spółki z o.o.?

Wiesz już zatem, jak przygotować tekst jednolity. Na dotychczasowe brzmienie umowy spółki nanieść należy przyjęte w uchwale wspólników zmiany. Tylko kto i kiedy powinien to zrobić? Rozwiązań tej sytuacji jest kilka.

W uchwale wspólników zmieniającej umowę spółki można zobowiązać zarząd albo radę nadzorczą do jego opracowania. Innym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania notariuszowi. W takim wypadku protokół obejmuje dodatkową uchwałę w przedmiocie przyjęcia tekstu jednolitego umowy spółki.

Każde z rozwiązań ma pewne wady.

Pierwsze rodzi ryzyko, że pomiędzy uchwałami, a tekstem jednolitym powstaną rozbieżności. Wyznaczony organ może się również nie kwapić do opracowania tekstu jednolitego. Zaletą tej metody jest brak wymogów co do formy aktu notarialnego, a co za tym idzie oszczędzasz pieniądze na notariusza.

Tekst jednolity możesz sporządzić w zwykłej formie pisemnej. Pamiętaj tylko o podpisaniu tekstu jednolitego przez zarząd spółki.

Z drugiej jednak strony notariusz sporządzający tekst jednolity pobierze dodatkowe wynagrodzenie, chociażby za kolejne strony wypisów z aktu notarialnego. Wszakże tekst jednolity objęty będzie tym samym aktem notarialnym co uchwała o zmianie umowy. Ryzyko rozbieżności jest również mniejsze.

Gdzie przechowywać tekst jednolity umowy spółki z o.o. ?

Zakładając, że posiadasz już tekst jednolity umowy spółki. Niezależnie od sposobu jego opracowania, to nie koniec obowiązków z nim związanych. W każdym przypadku należy złożyć go w sądzie rejestrowym wraz z wnioskiem o wpis do rejestru zmiany umowy spółki.

W tym miejscu uspokoję Ciebie. Sąd rejestrowy nie pobiera z tego tytułu żadnej dodatkowej opłaty. Nie wypełnia się również w tym celu jakichkolwiek formularzy urzędowych i nie składa oświadczeń. Tekst jednolity stanowi wyłącznie jeden z obligatoryjnych załączników do formularza KRS-Z3. Jedyny zatem obowiązek z nim związany, to wymienienie go na liście załączników ww. formularza.

Jeśli nie dołączysz do formularza tekstu jednolitego umowy spółki, możesz zaliczyć tzw. “zwrot”. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Wracając do głównego wątku, chcę, żebyś pamiętał, że dodatkowe obowiązki wystąpią, gdy tekst jednolity umowy spółki przyjęto uchwałą wspólników zaprotokołowaną przez notariusza. Wtedy, zarząd spółki ma obowiązek dołączenia wypisu stosownego aktu notarialnego do księgi protokołów.

Tekst jednolity umowy spółki z o.o. założonej przez Internet.

Umowa spółki z o.o. założonej przez Internet, może zostać zmieniona w ten sam sposób, chociaż w ograniczonym zakresie. Dokonując takiej zmiany, również tekst jednolity umowy spółki generowany jest przez system informatyczny. W sytuacjach takich nie ma zatem potrzeby odrębnego składania tekstu jednolitego umowy spółki w sądzie rejestrowym.

Co dalej z tekstem jednolitym?

Sąd rejestrowy dołącza tekst jednolity umowy spółki do jej akt rejestrowych.

W przypadku spółek kapitałowych oraz spółki komandytowo-akcyjnej jest on dodatkowo składany do elektronicznego katalogu dokumentów prowadzonego dla danej spółki.

Korzystając z zasady jawności rejestru, każda osoba może przeglądać akta rejestrowe oraz żądać poświadczonych kopii dokumentów z katalogu. Dzięki temu możliwe jest łatwe zapoznanie się z tekstem jednolitym.

Mam nadzieję, że mój wpis dostarczył Tobie niezbędnych informacji, które będą przydatne w sporządzaniu tekstu jednolitego umowy Twojej spółki.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

Masz pytania?
Zapytaj eksperta: [email protected]
tel. 695 560 425

Inni czytali również:

POBIERZ E-BOOKA

W Poradniku zebraliśmy wszystkie istotne informacje dla Ciebie jako nowoczesnego przedsiębiorcy. Stanowi on kompendium wiedzy na temat spółki z o.o., które przybliży Tobie zasady jej funkcjonowania, oraz korzyści związane z wyborem tej formy działalności gospodarczej. Jednocześnie zwrócimy Tobie uwagę na ryzyka, dodatkowe obowiązki i koszty, które spółka z o.o. może powodować.

Wpisz maila, abyśmy mogli przesłać Ci ebooka.