Postępowanie przed KRS

Zwrot wniosku KRS

Zwrot wniosku z KRS

Jak uzupełnić braki wniosku KRS?

Rejestracja spółki, a także zgłaszanie wszelkich zmian następuje na specjalnych formularzach KRS. Przyznam, że gdy zacząłem zajmować się prawem spółek, sam miewałem problemy, żeby prawidłowo wypełnić wszystkie rubryczki i zaznaczyć wszystkie kwadraciki na tych wnioskach. Nie dziwię się, jeśli Ty też miałeś z tym problemy.

Ponieważ kilka sam razy zaliczyłem tzw. zwrot wniosku z KRS, dlatego nauczyłem się z nimi dobrze radzić. Korzystając z tej wiedzy, w niniejszym artykule wyjaśnię Tobie:

  • kiedy możesz się spotkać ze zwrotem wniosku z KRS,
  • jak postępować w takich sytuacjach
  • jakie są konsekwencje zignorowania wezwania sądu do uzupełnienia braków lub zwrotu wniosku z KRS.

Czym są braki formalne i jakie są rodzaje błędów we wnioskach do KRS?

W uproszczeniu to różnego typu błędy popełnione przy wypełnianiu urzędowych formularzy. Mogą to być literówki i omyłki pisarskie. Kiedyś dostałem tzw. zwrot wniosku, bo w nazwie spółki zapomniałem wstawić cudzysłów.

Częściej jednak braki formalne wynikają z niewypełnienia albo niewłaściwego wypełnienia pół formularza do KRS. Innym razem są konsekwencją nie dołączenia do wniosku wymaganych dokumentów.

Przykłady braków formalnych można mnożyć.

Powstają one m.in., gdy we wniosku należy wpisać liczbę i łączną wartość udziałów wspólnika, a wpisana zostanie tylko liczba. Kiedy do wniosku o wpis nie załączono ustawowo wymaganych oświadczeń zarządu, gdy nie uiszczono opłaty sądowej od wniosku, itd.

Pamiętaj, puste pola w formularzach muszą być przekreślone. W przeciwnym razie możesz zaliczyć przysłowiowy zwrot wniosku z KRS.

Muszę Ci powiedzieć, że najczęściej braki formalne to nie są jakieś spektakularne błędy, tylko drobnostki. Drobnostki, o których łatwo zapomnieć.

Jeśli Ty o nich zapomnisz,  również spodziewaj się wezwania do usunięcia braków, a nawet zwrotu wniosku z KRS.

Czy braki formalne są kłopotliwe?

Przede wszystkim opóźniają rozpoznanie wniosku przez sąd rejestrowy. Dopóki ich nie uzupełnisz, sąd nie będzie zajmował się merytorycznym rozpoznaniem wniosku.

Niekiedy braki takie mogą generować dodatkowe koszty. Jeżeli w umowie spółkibłędny, konieczna będzie ponowna wizyta u notariusza. Problem z uzupełnieniem braku może wystąpić także, gdy osoby podpisane pod dokumentem mieszkają zagranicą.

Braki formalne podzielić należy na dwie kategorie. Pierwszą stanowią przypadki, gdy: wniosek nie został złożony na formularzu albo formularz wypełniono błędnie, a także gdy nie uiszczono opłaty sądowej. Do drugiej zalicza się pozostałe błędy.

Braki formularzowe i brak opłaty

W przypadku ich wystąpienia sąd od razu zwraca wniosek. Nie otrzymasz zatem wezwania do uzupełnienia, a postanowienie o zwrocie wniosku. Przysługuje od niego zażalenie, jednak z reguły składanie zażalenia nie jest dobrym rozwiązaniem. Takie działanie tylko wydłuży proces rejestracji. Stracisz czas, a jak wiadomo – w biznesie – czas pieniądze. Podpowiem Ci znacznie lepsze rozwiązanie.

Jeśli złożony przez Ciebie wniosek do KRS faktycznie zawiera braki formalne, najczęściej należy postąpić inaczej.

W terminie 7 dni można złożyć poprawiony wniosek ponownie. Gdy nie będzie zawierał wskazanych braków i błędów sąd przyjmie go do dalszego rozpoznania.

Co ważne, poprawiony wniosek, wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Nie nastąpi on w razie kolejnego zwrotu wniosku, chyba że zwrot nastąpił na skutek braków uprzednio niewskazanych.

Powiązanie skutku wniosku z terminem jego pierwotnego złożenia jest bardzo ważne. Przykładowo, w odniesieniu do rejestracji spółki, bądź zmiany jej umowy, ustawa przewiduje określony termin na ich dokonanie. Po jego upływie utracą one swoją moc prawną.

Inne braki formalne we wniosku do KRS

Sąd KRS w takich wypadkach wezwie Cię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni pod rygorem zwrotu wniosku.

W tym wszakże przypadku, po upływie tego terminu wniosek zostanie fizycznie zwrócony i nie wywoła żadnych skutków. Innymi słowy, będzie traktowany tak, jakby nigdy nie został złożony. Także i w tym przypadku pismo poprawione lub uzupełnione w terminie wywołuje skutki od chwili jego wniesienia.

Do zachowania ww. 7-dniowych terminów wystarczy nadać pismo zawierające stosowne dokumenty i formularze na poczcie. Jeśli natomiast wysyłasz dokumenty kurierem albo w inny sposób, wtedy decydować będzie data ich dostarczenia do sądu.

Składając ponownie formularze należy złożyć tylko te, wskazane w wezwaniu sądu. To samo stosuje się do załączników. Nie trzeba zatem przesyłać całego kompletu dokumentów ponownie.

Zespół Prawa Spółek Handlowych
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Klisz i Wspólnicy

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂


Obsługa spółek Wroclaw

Potrzebujesz pomocy prawnej prawnika specjalisty z zakresu prawa gospodarczego?


Wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.
1 odpowiedź Zwrot wniosku KRS

  1. memek napisał(a):

    Dzień dobry,
    a co w przypadku złożenia wniosku w przypadku braków formularzowych po upływie 7-dniowego terminu po zwrocie wniosku? Czy Sąd może nadal zaliczyć do pierwotnego terminu wniesienia czy nie? Czy można również zawnioskować o zaliczenie oryginałów z poprzedniego zwróconego wniosku w tym także opłaty sądowej? Czy też po po bezskutecznym upływie terminu 7-dniowego opłata przepada jak przy odmowie rejestracji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *