Prokurent w spółce z o.o., Reprezentacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Wpis prokury do KRS – zgłoszenie prokurenta

Wpis prokury do KRS – zgłoszenie prokurenta

Zgłoszenie prokurenta do KRS a możliwość reprezentacji spółki

Jak zapewne wiesz do ustanowienia prokury konieczny jest jej wpis do KRS, czyli do sądu rejestrowego. Spółka musi zgłosić takiego prokurenta zanim zacznie on wykonywać swoją funkcję. Jest na to mało czasu, bo tylko 7 dni od jego powołania.

Zresztą pewnie spółka również będzie zainteresowana w szybkim wpisie prokury do KRS, bo bez niego prokurent nie może skutecznie reprezentować spółki. No, teoretycznie może, bo wpis do KRS tylko potwierdza uprawnienia prokurenta. Zatem brak wpisu w KRS nie uniemożliwia reprezentacji spółki, ale kto będzie chciał podpisać umowę z prokurentem, którego nie ma w KRS?

Więcej o prokurze przeczytasz tutaj:

Tymczasem w tym wpisie wyjaśnię Ci w jaki sposób należy dokonać zgłoszenia prokurenta i jakie dokumenty musisz przedstawić w sądzie rejestrowym (KRS), żeby uniknąć problemów.

Jakich problemów? Przede wszystkim utraty czasu i zwrotu wniosku z KRS.

Więcej o tym: Zwrot wniosku z KRS

Jak zgłosić prokurę do KRS?

Tak, dobrze się domyślasz. Zgłaszając prokurenta będziesz musiał wypełniać te przyjemne tabelki (formularze do KRS), w których nigdy jesteś pewny, co wpisać.

Znam ten ból.

Kiedy jako aplikant adwokacki zaczynałem rejestrować pierwsze spółki, mi też zdarzały się błędy w formularzach. Bezcenne za to były momenty radości, kiedy do kancelarii trafiało postanowienie o zarejestrowaniu spółki i albo określonych zmian (np. wpisu prokurenta).

W ciągu tych lat, w których zajmuję się obsługą spółek wielokrotnie wypełniłem już chyba wszystkiego typu formularze, więc mało co może mnie jeszcze zaskoczyć, dlatego jeśli będziesz potrzebował pomocy, możesz się ze mną śmiało kontaktować.

Tymczasem wyjaśnię Ci podstawowe zasady. Prokurenta zgłaszasz na formularzu KRS ZL.

UWAGA: Do jego wypełnienia będziesz potrzebować m.in. numer PESEL prokurenta i jego drugie imię.

To nie koniec. Formularz ZL jest załącznikiem do głównego formularza KRS Z3, który też musisz wypełnić.

Jakie dokumenty dołączyć do zgłoszenia prokurenta (załączniki)?

Ustanowienie prokury wymaga pisemnego oświadczenia podpisanego przez wszystkich członków zarządu. Wzór tego oświadczenia znajdziesz w naszej Bibliotece Prawa Handlowego. Takie oświadczenie podpisane przez wszystkich członków zarządu musisz załączyć do formularza KRS Z3.

Nie musisz już składać wzoru podpisu prokurenta. Takie ułatwienie. Utrudnieniem jest za to wymóg dołączenia zgody prokurenta na jego powołanie.

Pamiętaj, żeby zostawić sobie ksero wszystkich złożonych dokumentów. W ten sposób – w przypadku, gdy sąd będzie wzywał Cię do uzupełnienia braków wniosku lub dokona jego zwrotu, prawnik, do którego udasz się o pomoc, będzie dokładnie wiedział, co zrobiłeś źle.

Wniosek o wpis prokury do KRS – opłaty

Nie zapomnij także o dokonaniu opłat (250 PLN za wniosek o wpis i 100 PLN za umieszczenie informacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym). Dowody uiszczenia tych opłat (najlepiej przez przelew bankowy) też musisz dołączyć do formularza KRS Z3.

Ps. Wszystkie aktualne wzory wniosków do KRS możesz znaleźć klikając w link.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂


Obsługa spółek Wroclaw

Potrzebujesz pomocy prawnej prawnika specjalisty z zakresu prawa gospodarczego?


Wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.
1 odpowiedź Wpis prokury do KRS – zgłoszenie prokurenta

  1. Ola napisał(a):

    Panie Mecenasie, a którą rubrykę jeśli chodzi o zmianę trzeb wypełnić w formularzu KRS Z3 bo przeglądam i nic widzę. Czy trzeb wypełniać w ogole część C?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *