Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

W jaki sposób założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Jedną z najczęściej wybieranych przez polskich przedsiębiorców form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Główną przyczyną popularności tej formy działalności jest niewątpliwie treść art. 151 § 4 KSH: „Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki”, który oddaje sedno samej nazwy spółki – albowiem odnosi się ona nie do samej odpowiedzialności spółki, lecz odpowiedzialności wspólników, którzy nie odpowiadają całym swoim majątkiem, ale do wysokości wniesionych wkładów.

Istnieją trzy sposoby założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:

  • w sposób tradycyjny – rejestracja na formularzach w KRS;
  • w sposób elektroniczny – rejestracja przez Internet w KRS;
  • zakup gotowej spółki – zarejestrowanej w KRS;

Wybór jednego z wyżej wskazanych sposobów zależy przede wszystkim od czasu zaplanowanego na założenie spółki oraz celu, dla którego powołujemy spółkę. W każdym przypadku niezbędne jest w pierwszej kolejności zawarcie umowy spółki. Założenie spółki w sposób tradycyjny wymaga formy aktu notarialnego dla umowy spółki, podobnie jest w przypadku, gdy dokonujemy zmiany umowy spółki wpisanej już do rejestru, przy zakupie gotowej spółki. Umowa spółki, która została założona w sposób elektroniczny jest sporządzona na gotowym wzorcu umownym, a zatem w tym wypadku obejdzie się bez konieczności wizyty u notariusza.

Oprócz zawarcia umowy spółki wspólnicy muszą wnieść kapitał zakładowy, który w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi co najmniej 5 000 zł. Jest to wyodrębniony majątek spółki, który pozwala spółce rozpocząć działalność oraz stanowi gwarancję dla wierzycieli przed niewypłacalnością spółki, a przynajmniej taki jest jego cel. Wkłady na kapitał zakładowy wspólnicy wnoszą w zależności od wybranego sposobu założenia spółki, bądź w formie pieniężnej (gotówkowej lub bezgotówkowej), bądź w formie niepieniężnej poprzez aport lub też w formie mieszanej. Niedopuszczalne jest wniesienie aportu w przypadku założenia spółki w sposób elektroniczny.

Po zawarciu umowy i wniesieniu kapitału zakładowego wspólnicy muszą dokonać wyboru zarządu, czyli obligatoryjnego organu kierującego działalnością spółki. Zarząd może być jedno, bądź wieloosobowy, lecz w tym wypadku ważnym jest również uregulowanie sposobu reprezentacji np. łącznej. Członkami zarządu mogą być wspólnicy, bądź osoby spoza ich grona. Skład pierwszego zarządu może zostać umieszczony w umowie spółki, bądź w uchwale wspólników, chyba że przy zawarciu umowy spółki wspólnicy odmiennie uregulowali kwestię sposobu powoływania członków zarządu.

Ostatnim krokiem jest wpis spółki do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy właściwy dla wybranej siedziby spółki. Zarówno w przypadku spółki zakładanej w sposób tradycyjny, jak i przez Internet wniosek o wpis podpisują wszyscy członkowie zarządu, bądź ustanowiony pełnomocnik.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂


Obsługa spółek Wroclaw

Potrzebujesz pomocy prawnej prawnika specjalisty z zakresu prawa gospodarczego?


Wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.
2 Odpowiedzi W jaki sposób założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

  1. Hosting napisał(a):

    Zakladanie spolki z ograniczona odpowiedzialnoscia inaczej prezentuje sie od strony teoretycznej, a inaczej od praktycznej. Ile czasu trwa proces powolania przedsiebiorstwa w takiej formie? Jakie koszty trzeba poniesc?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *