Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, Organizacja wewnętrzna spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o. małżonków

Spółka z o.o. małżonków

Spółka z o.o. małżonków

Co prawda już samo prowadzenie bieżących spraw rodzinnych przypomina działalność mikroprzedsiębiorstwa, z jej przychodami, kosztami i budżetem, to rodzinne firmy nie są wcale rzadkością. Jednym ze stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest założenie spółki z o.o. przez małżonków. Zastanawiasz się zapewne, jak to się ma do wspólności małżeńskiej majątkowej, kto w zasadzie jest wspólnikiem takiej spółki i jak dzielić w niej zyski? A może chciałbyś wykorzystać tę formę prawną, jako pomysł na optymalizację w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne? Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są relacje pomiędzy uczestnictwem w spółce z o.o. a ustrojem małżeńskim majątkowym,
  • czy pobrana dywidenda jest częścią majątku wspólnego małżonków,
  • czy małżonkowie mogą uniknąć oskładkowania ich dochodu generowanego przez spółkę z o.o.,
  • czy umowa spółki może wykluczać uczestnictwo małżonka wspólnika w spółce z o.o.

Wspólność ustawowa a udziały w spółce

Zgodnie z utrwalona linią orzeczniczą sądów powszechnych i Sądu Najwyższego, nawet jeżeli nabędziesz udziały w spółce z o.o. za pieniądze pochodzące z majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską, to i tak status wspólnika spółki przysługiwać będzie tylko tobie. Dzięki wypracowaniu tej zasady możliwe jest aby wspólnikami w spółce zostali oboje małżonkowie – niezależnie bowiem od pochodzenia środków przeznaczonych na zakup albo objęcie udziałów w spółce, każdy z nich może stać się udziałowcem spółki.

Każdy z małżonków będzie zatem samodzielnie realizował prawa i obowiązki wynikające z faktu bycia wspólnikiem spółki z o.o. i nie będzie w tym zakresie uzależniony od zgody drugiego ze współmałżonków. Nie oznacza to wszakże, iż udziały w spółce z o.o. zostają wyłączone ze wspólności małżeńskiej majątkowej.

Po pierwsze, w przypadku podziału majątku wspólnego, czy to na skutek intercyzy, czy też orzeczenia rozwodu, bądź separacji, ich wartość podlegać będzie rozliczeniu pomiędzy małżonkami. Podobnie, pieniądze uzyskane ze sprzedaży udziałów także stanowią składnik majątku wspólnego małżonków.

Objęcie udziałów wspólnością wpływa również na status dywidendy należnej wspólnikom. Co prawda bowiem dywidenda przyznawana jest konkretnym wspólnikom. Niemniej, zgodnie z ogólnymi zasadami prawa rodzinnego, pobrane dochody stanowią element majątku wspólnego małżonków. W praktyce zatem, małżonek nie może domagać się wypłaty dywidendy przypadającej na udziały swojego współmałżonka. Niemniej, partycypuje w już pobranej dywidendzie, która staje się majątkiem wspólnym.

Spółka małżeńska a ZUS

Zawiązując spółkę z o.o. z małżonkiem możesz korzystać również z faktu, że udziałowcy w kilkuosobowych spółkach z o.o. nie podlegają ubezpieczeniom społecznemu oraz  zdrowotnemu. Dzięki temu nie opłacają z tego tytułu składek na ww. ubezpieczenia. Dotyczy to także małżonków pełniących funkcje w zarządzie spółki, o ile podstawą ich sprawowania jest wyłącznie uchwała o powołaniu. Pamiętaj jednakże, iż członkowie rady nadzorczej podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z racji zasiadania w tym organie. Tyczy to się również tych członków rady nadzorczej, którzy są jej wspólnikami.

Wyłączenie małżonka z uczestnictwa w spółce

Decydując się na samodzielny zakup, bądź objęcie udziałów w spółce z o.o. pamiętaj aby sprawdzić w umowie spółki, czy nie umieszczono w nim zapisów dotyczących małżonków. Umowa spółki z o.o. może bowiem ograniczyć (np. ilościowo) lub całkowicie wyłączyć wstąpienie do spółki współmałżonka wspólnika w przypadku, gdy udział lub udziały są objęte wspólnością majątkową małżeńską.

A propos spółki z o.o. i małżeństwa polecam Ci przeczytać ten wpis na innym prowadzonym przeze mnie blogu: Spółka z o.o. a podział majątku po rozwodzie

Pozdrawiamy
Zespół Prawa Spółek Handlowych
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Klisz i Wspólnicy

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂


Obsługa spółek Wroclaw

Potrzebujesz pomocy prawnej prawnika specjalisty z zakresu prawa gospodarczego?


Wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *