Prokurent w spółce z o.o.

Czy prokurent może być karany?

Czy prokurent może być karany

Karalność za przestępstwo a zarządzanie spółką

Jakiś czas dosyć głośno zrobiło się o prezesie zarządu pewnej spółki, który został wpisany do KRS i pełnił swoją funkcję mimo, że był osobą karaną za oszustwa. Początkowo podejrzewano aferę korupcyjną w sądzie rejestrowym, ale potem bardzo szybko okazało się, że KRS nie miał po prostu w zwyczaju nie sprawdzać tego, czy ktoś z władz spółki był karany za przestępstwa uniemożliwiające pełnienie funkcji we władzach spółek handlowych.

Pewnie w związku z tą właśnie sytuacją Ty dowiedziałeś się, że członkowie zarządu nie mogą być karani za pewnego rodzaju przestępstwa. W związku z tą samą sytuacją KRS stały się bardzo czułe na tym punkcie. W przypadku prokurentów, były nawet bardziej papieskie od samego papieża.

Czy prokurent może być karany?

Kilka razy spotkałem się z sytuacją, w której KRS odmawiał wpisu prokurenta, który był karany. Argumentowano, że skoro zakres działania prokurenta jest podobny, do członka zarządu, to również powinny obowiązywać te same zasady, czyli osoba karana nie może być prokurentem.

Na szczęście tego typu poglądy się nie przyjęły, a decyzje KRS były uchylane przez Sądy Okręgowe.

Przepis art. 18 par. 2 kodeksu spółek handlowych mówi jasno nie może być członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatorem osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem za określone przestępstwa. Nie ma wśród tych osób prokurenta, a przecież powinno być tak, że to co nie jest zakazane, jest dozwolone. I w tym wypadku tak właśnie jest.

Podsumowując: Jeśli planujesz zostać prokurentem lub też będziesz powoływał prokurenta, nie musisz przejmować się zaświadczeniem o niekaralności.

Dla Ciebie nie ma to znaczenia.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂


Obsługa spółek Wroclaw

Potrzebujesz pomocy prawnej prawnika specjalisty z zakresu prawa gospodarczego?


Wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *